Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Léto na dlani: Isara povečeřela Rybu

 9. 7. 2009 |  Libor Ševců
Foto
Kateřina Límanová jako Klementýna a Jan Hejdrych jako sluha Rudolf ve hře Ryba ve čtyřech.
Druhý den festivalu Léto na dlani patřil místním souborům. Nejprve se údolím Jizery nesly keltské tóny v podání mladoboleslavské kapely Isara. Následně se podávala večeře. Hlavním chodem byla Ryba ve čtyřech, kterou uvedlo domácí Divadýlko na dlani. Teplý večer, který se konečně obešel bez deště, přilákal do areálu Divadýlka Novanta na dlani v Debři nad Jizerou devadesát diváků.

Kapela Isara (keltsky Jizera) je poměrně mladá. Dříve než se stala skutečně „bystrou řekou“, byly tu nejprve malé potůčky, které si nesměle razily cestu pojizerskou divočinou. Ať již to byla stejnojmenná folková skupina, která se mimo jiné zúčastnila konkurzu Zahrady nebo si zahrála na Kocouří scéně na Prázdninách v Telči, skupiny The Wind a Merrion nebo rockové The Halo, teprve v létě 2005 se objevila skutečná Isara. Každý takový drobný pramen obohatil budoucí řeku dobrou vodou, občas její hladinu čeřil krkonošský mistrál. Pokud nějaký potok vyschl, objevil se naštěstí pramen nový. Dnes se tedy v údolí řeky Isary stékají prameny hudby keltské, hudby renesanční a středověké. Kupředu řeku pohání divoká rocková pohoří, ale někdy jen zvolna meandruje v klidných folkových lukách. V současné době hraje skupina ve složení David Šelemberk - kytara, mandolína, zpěv, Filip Šelemberk - kytara, flétny, irské píšťaly, zpěv, Markéta Rýdlová - akordeon, klávesy, zpěv, Tomáš Rýdl - bicí, Mirek Novák - baskytara, zpěv a Renata Macháčková - housle.

Nás, tedy Divadýlko na dlani, představovat nebudeme. Jen pár slov ke hře. Ryba ve čtyřech je divadelní hra pro – jak název napovídá – čtyři herce. Na jevištních prknech byla inscenována nesčetněkrát. Zápletka hry je variací na tisíckrát ohrané téma – slíbené peníze za „nadstandardní“ služby komorníka Rudolfa stále nepřicházejí a tomu pomalu dochází trpělivost. Navíc je nucen stále hrát na dvě strany – po večerech intimní dostaveníčka s jednotlivými sestrami, přes den pokorný a oddaný sluha. Rudolf však usoudí, že nastal čas k výplatě a důrazně se dožaduje svých práv. Jenže sestry se k placení nemají, ba naopak, hrozba zveřejnění jejich „společensky neúnosného“ vztahu je přinutí ke kroku, jehož obhajoba neexistuje v žádné civilizované společnosti...

Naše nastudování mělo premiéru v únoru tohoto roku a má za sebou pět repríz. Všechny se odehrály v komorním prostředí a tato se tedy poprvé hrála na velké a navíc venkovní scéně. Přesto si všichni čtyři protagonisté hru užívali. A diváci podle ohlasů spolu s nimi.

Festival Léto na dlani pokračuje 10. 7., kdy se nejprve po roce opět na naše jeviště vrátí děčínské písničkářky Sestry Steinovy a následně bude divadelní soubor při TJ Sokol Mšeno řešit, co dělat, když je Postel plná cizinců. Kromě kulturního vyžití čeká na diváky i bohatá nabídka občerstvení včetně točeného piva či grilovaného steaku.
Další články autora:
01.06.2015 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
18.11.2014 Za Mikulášem už po sté
17.03.2014 Dlouhý Štědrý večer zářil ve Slavičíně
25.02.2014 Odložená premiéra
30.11.2013 Co divák bohužel (nebo naštěstí) nevidí
25.09.2013 Noc divadel v Divadýlku
29.05.2013 Divadýlko v Praze
25.05.2013 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
26.04.2013 Krajská přehlídka divadla pro děti
05.04.2013 Candide pojede na celostátní přehlídku
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2021 | Webmaster