Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Léto na dlani: Trombenik a Šílenci

 14. 7. 2009 |  Libor Ševců
Foto
Představení Jako naprostý šílenci od Divadla Exil z Pardubic.
Tak se nám festival přehoupl do druhé poloviny a léto už konečně můžeme nazývat létem. V úterý 14. července se nejprve v klezmerových rytmech představil pražský Trombenik. Večer pak uzavřelo pardubické Divadlo Exil, které je už řadu let pravidelným účastníkem našeho letního festivalu. Tentokrát přivezlo komediální thriller Jako naprostý šílenci.

Klezmerovou kapelu Trombenik jsme pozvali na Léto na dlani podruhé, protože loni patřili k vrcholům hudební části festivalu. Každý z členů kapely přišel z kapely provozující zcela odlišný žánr. A tak se pod maskou Trombeniku skrývá rocker, folklorista, středověký trubadůr, alternativní polykač střídajících se různých taktů, folkař, funkyman i ethnovlnař. A právě jejich barevná hudební minulost určuje styl a směr, jímž kapela kráčí. Písně židovských hudebníků z východní Evropy a z Ameriky z 19. a 20. století jsou jim základem. A ty sytí hoši jazzem, balkánským duchem, cikánskou nespoutaností, latinskoamerickým rytmem, zastřešují ethnoklenbou a nabíjejí rockovou municí. Jejich styl je proto jedinečný a také proto pro posluchače tak zajímavý.

Divadlo Exil je mezi našimi diváky už dobře známé. V našem divadle, ať už v průběhu sezóny nebo na letním festivalu, jsme je mohli vidět už dvanáctkrát. A to je mezi hostujícími soubory nejčastěji. Tentokrát zahráli komediální thriller Jako naprostý šílenci od Williama Mastrosimoneho. Jde o příběh dvou mladíků, jejichž vlastní svět se prolíná s fascinující "realitou" akčních filmů natolik, až se nakonec jejich hranice zdánlivě vytratí. Kenny a Jimmy - vlastně jen z nudy - vtrhnou do vily jednoho ze svých filmových idolů a namířenou ostře nabitou pistolí si na něm a jeho milence vynucují opakování svých oblíbených dramatických výstupů. Situace se ovšem záhy vymyká z rukou. Z nevinné hry se má stát kruté drama. V tom je ovšem pardubická inscenace problematická. Vybudovaná dramatická situace z první poloviny představení se v druhé půli dál nerozvíjí a z dramatičnosti se tak stává nuda. Divák už není ničím překvapován. Bohužel se také ze hry vytrácel humor, který se v řadě situací nabízel, ale nebyl divákům předán. Nicméně herecké výkony i hra samotná mají potenciál k dobré inscenaci, pokud pardubičtí budou mít chuť na hře dál pracovat.

Ve čtvrtek 16. července nás čeká už sedmý den festivalu. Nejprve vystoupí speciální host - Zámecké saxofonové kvarteto. Na divaky čekají například oblíbené filmové a muzikálové melodie. Večer bylo původně plánované představení Dalskabáty, hříšná ves v podání souboru Tyl z Mnichova Hradiště. Bohužel z důvodu nemoci hlavního představitele jsme museli zařadit náhradní představení. Domácí Divadýlko na dlani zahraje satirickou komedii Snídaně. Čeká na vás lehce politický, středně závažný a silně tendenční pohled do života jedné obyčejné rodiny jedné nejmenované země.
Další články autora:
01.06.2015 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
18.11.2014 Za Mikulášem už po sté
17.03.2014 Dlouhý Štědrý večer zářil ve Slavičíně
25.02.2014 Odložená premiéra
30.11.2013 Co divák bohužel (nebo naštěstí) nevidí
25.09.2013 Noc divadel v Divadýlku
29.05.2013 Divadýlko v Praze
25.05.2013 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
26.04.2013 Krajská přehlídka divadla pro děti
05.04.2013 Candide pojede na celostátní přehlídku
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2020 | Webmaster