Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Do stovky jen 88 - historie Divadýlka (9. díl)

 26. 2. 2010 |  Petr Matoušek
Foto
Kateřina Límanová a Jarda Beran jako Ona a On ve hře Rue Bonaparte 17.
Hronov se stal historií. Krásné okamžiky ve východočeském Jiráskově městečku beznadějně zmizely spolu s prázdninami kdesi za podzimně zbarvenými lesy. Prázdniny skončily. A další divadelní sezona započala. My se ovšem musíme ještě vrátit na počátek sezony minulé, kdy jsme začali zkoušet představení inspirované povídkovou knihou ŠIN IČI HOŠIHO „Někdo zaklepal“.

Povídky jsou krátké s vystavěným napětím, sarkastickým humorem - ovšem je v nich spousta japonských reálií. Půjde s tím něco udělat? Rozhodli jsme se s Radkem, že se pokusíme povídky vybrat, zdramatizovat a převést je do prostředí pro evropského diváka přijatelnějšího. Přiznávám, že jsme si nechtěli malovat oči, či si je šikmit kolíčky.

Během prázdnin jsme oba udělali svůj výběr a shodli jsem na pěti povídkách. Začali jsme je dramatizovat, vzniklo několik scénářů, verzí a modifikací jednotlivých povídek a já požádal o odborné posouzení paní Kateřinu Fixovou profesionální dramaturgyni, tehdy z divadla ABC.

Ona nám vnukla myšlenku jednoho motivu, který by celou hru provázal a ze sledu povídek by učinil příběh. Vývojem vznikly postavy současné manželské dvojice, která se do domu na Rue Bonaparte 17 stěhuje a postupně odkrývá minulost svého bytu, aniž by vlastně věděla to samé co divák - tedy, co se tam odehrávalo. Muž i žena nacházejí střípky z minulosti a přikládají jim mylné významy.

Premiéra se odehrála tradičně v rámci Léta na dlani a v desáté sezoně 2007 - 2008 jsme se připravovali na tradiční krajskou soutěžní přehlídku v Rakovníku. Mezitím se ovšem začalo zkoušet představení Pít či nepít a do „principálské rodiny“ (Petr a Simona Matoušková) se narodila malá Simonka. Nebylo to první miminko toho roku - v červnu se narodila naší herečce Jitce Urbanové také malá slečna jménem Terezka.

V měsíci listopadu jsem „nastoupil“ do Kursu praktické režie pořádaného Artamou. Musím malinko odbočit a poznamenat, že zatím jsem stále frekventantem tohoto kursu a to, co se v něm dozvídám, je velmi cenné pro naši další divadelní činnost. Škoda, že práce a další povinnosti zabránily tomu, aby se mnou čerpali stejné znalosti další kolegové. Ale zpátky do roku 2008. V březnu jsme postoupili do Rakovníka. Představení jsme odehráli na kukátkovém jevišti a to byl jeden z problémů. Dostali jsme při rozboru pořádně za uši. Poctivě musím říct, že nejvíce my dva s Radkem - za způsob dramatizace, nekvalitní dopsané díly. O to větší bylo naše překvapení, když jsme patřili k doporučeným představením. Opět nás čekal Divadelní Děčín na konci května.

Ovšem sen o postupu na Hronov se tentokrát rozplynul. Nezastírám zklamání. Ale ne snad z osobních ambicí trčet v poli amatérských divadel, ale spíš pro zážitek neuvěřitelného divadelního karnevalu, který se jmenuje Jiráskův Hronov.

Příště: A teď mi ukaž, kde je Norsko
Další články autora:
06.09.2019 Přihláška do dětského studia
26.08.2019 Recenze na Vávru
15.04.2019 Divadýlko jede do Volyně
18.03.2019 Divadýlko doporučeno na celostátní přehlídku
18.03.2019 Vávra míří do Rakovníka
03.01.2019 Jak jsme vítali Masaryka aneb Po 100 letech
05.11.2018 Premiéra Mušketýrů
08.07.2018 Všíchni jsme herci... ve Volyni uspěli
24.03.2017 Dětské divadelní studio nezapadlo
19.03.2017 Wintrovky 2017 za námi aneb Jak jsme dopadli
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2020 | Webmaster