Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Divadelní Piknik Volyně: Fenomén Pratchett: Zbrojit, či odzbrojit?

 14. 5. 2012 |  Libor Ševců
Foto
V pátek 11. května se Divadýlko zúčasnilo se svou inscenací Muži ve zbrani celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně. Na výsledek přehlídky si ještě musíme počkat, protože druhá část teprve proběhne o tomto víkendu. Představení ale sledovali odborní lektoři, kteří následně na rozborovém semináři inscenaci hodnotili. Jejich recenzi si můžete přečíst už teď, tak ji shrnul do zpravodaje přehlídky Petr Hašek.

Inscenaci jedné z řady populárních divadelních adaptací „Pratchettovské románologie“ o Úžasné Zeměploše přivezlo na národní přehlídku mladoboleslavské Divadýlko na dlani. Svému zdrobnělému pojmenování sice nedostálo početností herců v souboru, ale v dobrém slova smyslu ho naplnilo inscenačním přístupem k dané předloze. Zcela jistě lze předpokládat, že Terryho Pratchetta mají „zažitého“ stejně jako styl divadla, který dělají.

Textově a dějově rozsáhlé dramatizace Stephena Briggse nabízejí velmi věrné zpracování oblíbených Pratchettových románů. Řada těchto textů se dočkala českých překladů i jejich jevištních podob (např. na loňské národní přehlídce byly uvedeny Stráže! Stráže! pražského Ty-já-tru/ Načerno). Většina těchto divadelních adaptací však s sebou nese úskalí v podobě literárnosti a důrazu na slovní komiku. Záleží pak na inscenátorech, jak se s touto překážkou k snadnému zdivadelnění vypořádají.

Mladoboleslavské Divadýlko si zvolilo neiluzivní, hravou a velmi živou formu divadla odkazujícího až k dell´artovské tradici inscenování. Paralely s komedií dell´arte se nabízejí hned z několika důvodů: velmi zdařilá a přesná práce s typologií postav (zejména v přesném uchopení postav noční hlídky), používání osvědčených komických lazzi s odkazem na současnost, stejně jako jednoduché scénické řešení odehrávající se okolo, na, uvnitř i pod jedním praktikáblem. Dell´artovská je i četná, vkusná a neagresivní interakce s publikem, která napomáhá k celkové živosti a svěžesti inscenace. Stejně funkční je i arénovité uspořádání prostoru, umožňující bližší kontakt herce s divákem. Nápadité, a zároveň sloužící formě inscenace, je výtvarné řešení kostýmů – opět u postav noční hlídky najdeme nejzdařilejší označení charakteru skrze kostým (stylově nečistě pak naopak působí využití tradičních klaunských kostýmů). Tím, čím se mladoboleslavská inscenace Mužů ve zbrani bohužel dell´artovskou tradicí neinspiruje, je to, že příliš ctí předlohu. Sice na jedné straně pracuje s téměř kultovní látkou, do určité míry ji variuje, hraje si s ní, aktualizuje, ale celku by jistě prospělo mnohem volnější nakládání s dějovou linkou. Inscenátoři mají snahu odvyprávět celý velmi komplikovaný děj zřejmě z výrazného obdivu k autorovi, ale bohužel na úkor své inscenace.

Tato forma živého divadla je velmi vděčná a působivá, ale na druhou stranu vyžaduje veliké nasazení hráčů, souhru a zejména se po nějakém čase vyčerpá. Dostaví se pak společná únava nejen diváků, ale i herců. Stalo se to v druhé (díky tomu výrazně delší) části této inscenace. Zároveň výrazně ubývá situačního humoru a jevištní zkratky, ale přitom nám je stále hojně servírován více méně vtipný slovní humor. Divák se tak dostává vně rozpoutané hry a začíná se zamýšlet nad celkovým smyslem tohoto „úžasného zeměplošného nesmyslu“. A to je velká škoda, protože zvolená forma a herecké nasazení je “divácky nabíjející”, tak proč se „vybít“ přemýšlením.

Recenzentova poznámka pod čarou: nepomohl by nemilosrdný a „smrťácký“ dramaturgický zásah, který by například odstranil několik scén, epizod, dějových linek i postav? Vášnivý pratchettovský čtenář to pochopí a velmi dobře ví, jak je to s jejich (nejen jevištní) reinkarnací!

Přepis recenze Petra Haška ze zpravodaje Divadelního Pikniku Volyně z 12.5.2012 (originál ke stažení zde: http://www.amaterskascena.cz/up/soubory/zpravodaj-c-3-1205132054-520.pdf)
Další články autora:
01.06.2015 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
18.11.2014 Za Mikulášem už po sté
17.03.2014 Dlouhý Štědrý večer zářil ve Slavičíně
25.02.2014 Odložená premiéra
30.11.2013 Co divák bohužel (nebo naštěstí) nevidí
25.09.2013 Noc divadel v Divadýlku
29.05.2013 Divadýlko v Praze
25.05.2013 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
26.04.2013 Krajská přehlídka divadla pro děti
05.04.2013 Candide pojede na celostátní přehlídku
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2021 | Webmaster