Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Den vítězství v Debři

 11. 5. 2008 |  Jiří Filip
Foto
Povedlo se! Na počátku bylo nadšení, pak přišla těžká práce. Ale stálo to za to a Den vítězství - na dlani - se v Divadýlku vydařil. Nebudu ctěnou čtenářku a ctěného čtenáře unavovat tím, co všechno se muselo zařídit. Přejdu rovnou k věci.

Ve chvíli, kdy jsme s Petrem Matouškem zahajovali slavnostní odpoledne, bylo již na divadelním dvoře k vidění hotové vojenské ležení. Válečné motorky, automobily, zbraně, munice, ale také vojenské stany. Mezi tím vším dobově oblečení legionáři a vojenští nadšenci. Návštěvníci byli nejprve pozváni na vernisáž výstavy do foyer Divadýlka, která potrvá až do konce května. Vystaveny jsou zde fotografie následků náletu na Mladou Boleslav dne 9. května 1945, dále několik fotografií z osvobození Boleslavi, Debře a jejího okolí. Zájemci si rovněž mohou přečíst o průběhu debřského povstání z 5. května 1945. Právě tato událost se stala náplní procházky Debří.

První zastavení se uskutečnilo u křížku v blízkosti kostela sv. Barbory, kde jsme se seznámili se začátkem povstání a osudem prvního padlého povstalce Františka Hozáka. Kyticí uctil jeho památku vnuk pan Pavel Hozák. Dalším zastavením byl začátek Masarykova mostu. Tady před našima očima proběhl zásah německých vojáků proti povstalcům. Na mostě byla slova věnována následnému vyjednávání mezi povstalci a vojáky, dále pak tragické přestřelce, při níž zahynul František Vantula. Jeho památku uctil kyticí Bohumil Bednář jr. Poslední dvě zastavení proběhla u křížku Rudolfa Havelky, kde položila kytici předsedkyně Debřského osadního výboru paní Vodolánová a u křížku Josefa Báznera uctila jeho památku paní Anežka Reichelová, která před nedávnem obhájila diplomovou práci na téma náletu na Mladou Boleslav. Po celou dobu procházky vykonávali revolučně odění členové Československé obce legionářské čestnou stráž u jednotlivých pietních míst.

Od 16:30 na účastníky čekala multimediální beseda s čestným občanem Mladé Boleslavi panem Jaroslavem Šámalem. Ten hned na začátku vzpomenul obyvatel Debře, se kterými se za svůj život seznámil. Pak již udivoval posluchače útrapami i radostmi, kterými během 2. světové války prošel. Vzpomenul například historickou událost, kdy se při setkání v hotelu Věnec formovalo podzemní odbojové hnutí, nezkušenost v odbojové činnosti, zážitky z vazby, ale také seznámení se svou budoucí ženou. Na závěr besedy byl odpromítán film zachycující události z 9. a 10. května 1945, jež se odehrály v Mladé Boleslavi.

Oficiálním koncem celého programu bylo položení květin u ostatků padlých povstalců na debřském hřbitově. Spolu s nimi bylo vzpomenuto dalších obyvatel Debře, kteří položili svůj život v bojích 2. světové války za naši svobodu. Po skončení akce došlo i k položení květin u křížků povstalců na Radouči v konci Škroupovy ulice (Václav Hofman, Josef Krupička a Jindřich Bubeník) a na vrcholu svahu nad Masarykovým mostem (Václav Drahota). Učinil tak pan Ludvík Podstatný, který byl nápomocný při rekonstrukci osudných událostí. Doufejme, že zvolený způsob oslav byl pro účastníky obohacující a záživnější, než tomu obvykle bývá. Jinými slovy - měl smysl.
Další články autora:
03.02.2012 Soubor se představuje: Radek Kotlaba
02.12.2011 Soubor se představuje: David Horák
09.06.2011 Soubor se představuje: Květa Exnerová
02.02.2011 Soubor se představuje: Marcela Paterová
02.07.2010 Soubor se představuje: Petr Matoušek
02.07.2010 Soubor se představuje: Kristýna Tejnická
26.02.2010 Soubor se představuje: Martin Weiss
09.12.2009 Soubor se představuje: Libor Ševců
07.10.2009 Soubor se představuje: Jan Jíše
03.03.2009 Soubor se představuje: Libuše Mikulecká
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2021 | Webmaster