Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Gospel v Divadýlku

 8. 1. 2009 |  Libor Ševců
Foto
Maranatha Gospel Choir
Tak to jsme u nás ještě neměli. V areálu Divadýlka NOVANTA na dlani už vystoupili hudebníci mnoha žánrů. Měli jsme tu klasiku vč. operních árií, jazz v různých podobách, folk i současné moderní žánry. Přesto nám jeden ještě chyběl a tak to napravíme. Černošský spirituál zvaný gospel. Pravda v provedení českém, což ovšem nikterak neubírá na jeho kvalitě provedení.

Gospel je hudební styl vycházející z duchovní hudby amerických černochů. Slovo gospel znamená v angličtině evangelium neboli dobrá zpráva. Základem gospelu se staly tzv. spirituály, kterými černošští otroci reflektovali svou situaci. Pomocí těchto písní vyjadřovali své trápení na této zemi a zároveň touhu po nebi, které v tomto případě často znamenalo svět bez otroctví. Dnes se gospel stal základnou pro další hudební styly jako je soul, RNB a další. Mezi nejvýraznější osobnosti soudobého gospelu patří především Kirk Franklin, se kterým spolupracují umělci, jako např. Bono Vox a další.

V současné době začíná prorážet gospel i do České republiky. Dnes je zde již celá řada souborů, které se rozhodly tomuto hudebnímu stylu věnovat. Jeden z nich zavítá v lednu do Divadýlka. Je jím Maranatha Gospel Choir, pražský soubor mladých lidí, jejichž cílem je aktivně představit křesťanství a pomocí gospelu nést tak „dobrou zprávu.“ V názvu tohoto souboru se objevuje slovo Maranatha, které pochází z aramejštiny, jazyku, kterým se mluvilo v Palestině za dob Ježíše Krista a znamená „Přijď Pane“ nebo „Pán přišel“. Soubor vznikl v roce 2005 na popud našeho předního sólového zpěváka Radka Steinerta, který měl možnost navštívit jeden z prvních osvětových gospelových workshopů u nás. Na základě této zkušenosti oslovil několik muzikantů, se kterými začal připravovat půdu pro nový soubor. Postupem času se začali přidávat další nadšenci. Dnes soubor tvoří cca 50 aktivních členů, kteří zhruba jedenkrát do měsíce vystupují po celé ČR i v zahraničí. Repertoár souboru je tvořen především převzatými písněmi známých gospelových umělců jako je Kirk Franklin, Fred Hammond, Hans Christian Jochimsen a další.

Pokud také máte rádi gospel nebo ho ještě neznáte a chcete poznat, máme pro vás jednoduché řešení. Koncert se koná 22. ledna 2009 od 19:30 hodin.
Další články autora:
01.06.2015 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
18.11.2014 Za Mikulášem už po sté
17.03.2014 Dlouhý Štědrý večer zářil ve Slavičíně
25.02.2014 Odložená premiéra
30.11.2013 Co divák bohužel (nebo naštěstí) nevidí
25.09.2013 Noc divadel v Divadýlku
29.05.2013 Divadýlko v Praze
25.05.2013 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
26.04.2013 Krajská přehlídka divadla pro děti
05.04.2013 Candide pojede na celostátní přehlídku
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2022 | Webmaster