Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Do stovky jen 89 - historie Divadýlka (6. díl)

 3. 3. 2009 |  Petr Matoušek
Foto
V roli Hajného a jeho manželky diváci spatřili Jiřího Filipa a Simonu Hájkovou (nyní Matouškovou).
Po úspěšné „Šílené lokomotivě“, kterou máme na repertoáru doposud, připravil Radek Kotlaba další hru docela sám. Počínaje vyhledáním dramatického textu, přes úpravu a překlad scénáře až po režii. Představení pro šest mužů a jednu ženu bylo od počátečních fází zkoušek velmi příjemnou záležitostí. Nejen proto, že se na podzim roku 2003 opět setkala „stará parta“ z „Žižkova meče“.

Tentokrát doplněná o dva mládence (Jiří Filip a David Horák), odchovance dětského kroužku na 9. ZŠ, ale hlavně o kluky stejné divadelní krevní skupiny. Ale už první čtené zkoušky dávaly tušit, že představení bude především komedií. Sice komedií černou, ale o to lépe.

Autor textu, slovenský dramatik V. Feldek, vystavěl svůj příběh na půdorysu slavné básně Orságha - Hvězdoslava „Hájníkova žena“. Text je na Slovensku stejně slavný jako v našich zemích Máchův „Máj“. Náš nebo lépe řečeno režisérův (Radek Kotlaba) výklad byl a bohužel stále zůstává platný. Totiž pokud hledáte pravdu u soudu, pak tak činíte marně.

Zkoušky probíhaly, díky vytíženosti Martina Herrmanna, filmovým způsobem. Tedy nezkoušelo se v časovém sledu jednotlivých obrazů, ale na přeskáčku. To ostatně vyhovovalo všem zúčastněným a tak šla práce dobře od ruky. Premiéra byla opět stanovena na červenec - na Léto na dlani. Ovšem ještě před tím jsme v dubnu zazanamenali úspěch na Wintrově Rakovníku (krajská postupová přehlídka) s Lokomotivou. Postoupili jsme na celostátní přehlídku. Naše divadelní sebevědomí vyletělo vzhůru, aby prozaicky spadlo z velké výšky na celostátní přehlídce v Poděbradech. (Tenhle debakl, zapříčiněný pohříchu naší nezkušeností jsme si sami před sebou odčinili až v říjnu 2005 na Semilském Paroháči.)

Tedy Horror v horárni vznikal v poněkud rozjitřené atmosféře, v době velkých emocí a zklamání. Přesto si dovolím řící, že na jeho kvalitách to nikterak neubralo. Premiéra v rámci Léta na dlani proběhla v bouřlivé atmosféře (jak tak premiéry probýhají) a představení se rozběhlo do světa. V průběhu dalších let byl David Horák alias hrabě Villány kvůli jeho studijním povinnostem alternován Liborem Ševců. Představení jsme odehráli 15krát z toho na domacím jevišti 8krát.

To, že je stále na repertoáru, svědčí nejen o jeho kvalitách, ale také o našem vztahu k němu. Máme ho rádi a s libostí se do něj opět noříme. Důvod, proč ho uvádíme tak zřídka, tkví ve studiu Davida Horáka a vytíženosti Martina Hermanna a mateřské Simony Matouškové. Pro všechny, kdo představení dlouho neviděli (nebo dokonce dosud neviděli), mám dobrou zprávu. Hrůza v hájovně aneb Horor v horárni je plánován na termín 21. května roku 2009. Přijďte se podívat a těšte se - my se těšíme velmi.

Příště: SAKI neboli Munro
Další články autora:
05.12.2023 VSTUPENKY JAKO DÁREK
25.11.2022 Vstupenky jako dárek
06.09.2019 Přihláška do dětského studia
26.08.2019 Recenze na Vávru
15.04.2019 Divadýlko jede do Volyně
18.03.2019 Divadýlko doporučeno na celostátní přehlídku
18.03.2019 Vávra míří do Rakovníka
03.01.2019 Jak jsme vítali Masaryka aneb Po 100 letech
05.11.2018 Premiéra Mušketýrů
08.07.2018 Všíchni jsme herci... ve Volyni uspěli
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2023 | Webmaster