Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Do stovky jen 89 - historie Divadýlka (7. díl)

 7. 7. 2009 |  Petr Matoušek
Foto
Simona Matoušková jako kadeřnice Richardsonová a Katka Límanová jako Sophie Chattel-Monkheimová v povídce Byzantská omeleta.
Do šesté sezóny jsme vstoupili zároveň s přípravou nové inscenace. Po dlouhých šesti letech jsme připravovali vlastní dramatizaci. Jednalo se o tři povídky anglického spisovatele H. G. Monroa, který vystupoval pod pseudonymem SAKI. Byly vybrány tři povídky - „Byzantská omeleta, Otevřené dveře a Sedm konviček“. Radek Kotlaba, Libor Ševců a já (Petr Matoušek) jsme si povídky rozdělili a každý zdramatizoval jednu. Režie se na mnohé (a nejen mé) naléhání chopil Libor Ševců.

Práce se zpočátku rozbíhaly vysokým tempem a koncem roku byla v hrubých rysech připravena první povídka. A pak se všechno pomalu natahovalo a zabředávalo se do stále se opakujících zkoušek. Důvodů, které práci na inscenaci zdržovaly, bylo víc - nedisciplinovanost při zkouškách (u nás tak častá), neujasněnost obsazení a alternací, ne zcela ujasněná režijní koncepce, neznalost textu, a tak dále, a tak dále. Nicméně všechny tyto dílčí nedostatky přispěly k tomu, že premiéra hry byla stále odsouvána. Nebyla dokonce ani na Létě na dlani, tak jak bylo zvykem. Přesunula se až do sezóny sedmé, kdy na naléhání většiny souboru byla stanovena na 19. května 2005. Tedy se zkoušela téměř sezónu a půl. Abychom ovšem byli upřimní, provozu Divadýlka to po praktické stránce neuškodilo. Mezitím byla souběžně zkoušena a na Létě na dlani uvedena v minulém čísle zmiňovaná „Hrůza v hájovně“.

I přes to, že premiéra dopadla poměrně dobře a hra byla zařazena na repertoár, a tedy se i pravidelně reprízovala, přesto se tu a tam objevila trhlinka v dobré náladě, v nadšení. Byli jsme přezkoušení. Vše vyvrcholilo v zimních měsících, kdy jsme se poprvé po čtyřech letech nepřihlásili (!) na krajskou přehlídku Wintrův Rakovník. Větší část hrajících herců byla přesvědčena, že bychom si se SAKIM uřízli pořádnou ostudu. Od té doby jsme „SAKIHO“ hráli stále méně a v současné době je tato hra již ve stáji derniérovaných představení.

Podle mého názoru je to škoda, hra sice nijak zásadně nevybočovala svým provedením z průměru našich představení, ale žánrově to byla příjemná klasika, oproti divočinám typu Šílená lokomotiva a dalších, které ovšem měli teprve přijít. Přesto vděčíme SAKIMU za mnohé. Vyzkoušeli jsme si nový režijní přístup, čerství nováčci (Bára Bartošová a Jarda Beran) prodělali křest ohněm. Bez přehánění myslím, že právě tato inscenace byla jedním z východisek při psaní i realizaci povídkové hry RUE BONAPARTE 17.

Příště: Snídaně a Kníže
Další články autora:
06.09.2019 Přihláška do dětského studia
26.08.2019 Recenze na Vávru
15.04.2019 Divadýlko jede do Volyně
18.03.2019 Divadýlko doporučeno na celostátní přehlídku
18.03.2019 Vávra míří do Rakovníka
03.01.2019 Jak jsme vítali Masaryka aneb Po 100 letech
05.11.2018 Premiéra Mušketýrů
08.07.2018 Všíchni jsme herci... ve Volyni uspěli
24.03.2017 Dětské divadelní studio nezapadlo
19.03.2017 Wintrovky 2017 za námi aneb Jak jsme dopadli
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2022 | Webmaster