Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Jak získám Fučíkův odznak

 9. 6. 2011 |  Radek Kotlaba
Foto
Dovolte, abych vás poprvé přivítal v nové rubrice divadelního Kurýra, principál divadla a šéfredaktor tohoto „plátku“ v jedné osobě se konečně po dvou letech rozhoupal a zakázal mi obskurní praxi, vychvalovat na těchto stránkách cizí divadla a jejich představení. Ano, již vás nebudu posílat ke konkurenci v rubrice „co u nás v divadle neuvidíte“, ale budete pěkně chodit na naše představení. Už jich máme na repertoáru dost na to, abyste s námi mohli při měsíční návštěvě strávit celý rok. A pak si to dejte pro lepší zapamatování ještě jednou dokola.

Budu se tedy snažit lákat vás úvahami o obecně kulturních souvislostech, především na poli literárním, spojenými s dramaturgií našich představení. Ti starší čtenáři, nebo ti, co se zajímají o historii, si jistě vzpomenou, že v Československém svazu mládeže (ČSM) členové již od roku 1949 mohli za svou pilnou četbu předepsaných titulů získat Fučíkův čtenářský odznak, tak to bylo mou motivací při hledání názvu nové rubriky. V ní vám chci přinášet doporučené tituly, kterými si můžete rozšířit kulturní obzory před nebo po shlédnutí představení, abyste se do našeho divadla ještě nadšeněji vraceli zpátky, hledat nové a netušené souvislosti. Dnes ale začnu jiným způsobem, začtu se do knihy autora, jehož jméno jsem vetknul do názvu nové rubriky - Julius Fučík: Reportáž, psaná na oprátce.

Divadelní prostředí nebylo tomuto autorovi cizí, po otci, ochotníkovi, zdědil Julek vášeň k divadlu a jako dítě dokonce často v divadle hrával. Za studentských let se pak věnoval především psaní o divadle. Nemiloval však pouze divadlo samo, ale i divadelní herečky. Vztah k divadlu se odrážel i v jeho jiných aktivitách, fascinovaly ho převleky. Rád v nich unikal před československou policií a později před gestapem. V oblíbeném převleku vousatého, obrýleného a navíc kulhajícího profesora Horáka byl i v roce 1942 zatčen. Je třeba podotknout, že řada kolegů z odboje Fučíka za jeho divadelní kostýmy, které pozornost spíše přitahovaly než odpoutávaly, kritizovala. Bohémsky rozevlátý milovník uměleckého prostředí však na tyto kritiky příliš nedal a často vnímal konspiraci jako divadelní či dobrodružnou hru. O tom ostatně svědčí i slavný závěr jeho kultovní knihy: „Rok psal jsem s nimi divadelní hru, v níž jsem si vyhradil hlavní úlohu. Bylo to někdy zábavné, někdy vyčerpávající, vždycky dramatické. Každá hra však má svůj konec. Vyvrcholení, krize, rozuzlení. Opona padá. Potlesk. Diváci, jděte spát! Hle, i má hra se chýlí ke konci. Ten už jsem nenapsal. Ten už neznám. To už není hra. To je život. A v životě není diváků. Opona se zvedá.

„Lidé, měl jsem vás rád. Bděte!“

Fučík byl přesvědčen, že s gestapem hraje („divadelní“) hru, svými dezinformacemi režíroval marná pátrání gestapa a v této hře o cizí životy si přitom vyhradil hlavní roli. Ale Fučík, který mluvil, byl pro komunistickou ideologii nepřijatelný, proto muselo být několik odstavců, které citovanému textu předcházejí, vypuštěno. Je až překvapující, nakolik může relativně úsporný cenzurní zásah pozměnit celkový význam literárního díla. Přesvědčte se o tom sami a vraťte se (vy straší) k povinné školní četbě, kterou jste nikdy nečetli :-), alespoň v úplné podobě jistě ne.

Pro rozšiřující domácí četbu tentokrát doporučuji:
Fučík, Julius: Reportáž, psaná na oprátce. První úplné, kritické a komentované vydání, ed. František Janáček a kol., Praha, Torst 1995

Julius Fučík (1903–1943) a jeho Reportáž, psaná na oprátce, dostupné 12.4. 2011 z http://www.ustrcr.cz/cs/julius-fucik-1903-1943-a-jeho-reportaz-psana-na-opratce
Další články autora:
03.02.2012 Jak získám Fučíkův odznak 4: “..., ale já věřím na víly.”
02.12.2011 Jak získám Fučíkův odznak 3 - dokončení minulé části
20.11.2011 Jak získám Fučíkův odznak 3
13.07.2011 Jak získám Fučíkův odznak 2
02.02.2011 ZAMYŠLENÍ STĚHOVACÍ aneb co bychom už rádi v divadle neviděli, ale vyloučit to nemůžeme
02.07.2010 Klasika neklasicky aneb Proč si vyprávíme dokola stále stejné příběhy?
26.02.2010 Patří blázni do hlediště nebo na jeviště?
09.12.2009 Loutkové divadlo v postloutkové době
09.12.2009 Věda na jevišti nemusí být věda (a už vůbec ne nuda)
07.07.2009 Co bychom vám v našem divadle jednou rádi ukázali, jestli na to budeme mít (a nemyslím tím peníze)
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster