Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Weissův Filmograf: Pratchettovské adaptace

 20. 11. 2011 |  Martin Weiss
Foto
Po dvou příspěvcích Filmografu jsem byl vyzván, aby se můj zájem přesunul od zapadlých klenotů čs. kinematografie k filmům souvisejícím více s divadlem, respektive s repertoirem Divadýlka na dlani. Jelikož je principál zvyklý činit nabídky, jež nelze odmítnout, nemohl jsem odmítnout. V tomto článku se tak letmo podíváme na filmové adaptace knih Terryho Pratchetta ze série Úžasná Zeměplocha.

Britský spisovatel Pratchett je personou celosvětově natolik známou, že jej snad není nutné představovat. Za svůj dosavadní život napsal desítky knih a jejich převážná část (letos se vyšplhá na 36 titulů) se odehrává právě na bájné placce plující vesmírem na zádech čtyř slonů stojících na krunýři obrovské želvy. Tato mohutná, zábavná a oblíbená série přímo vybízí ke zfilmování. Není však náhodou, že filmové podoby se dočkala jen hrstka zeměplošských příběhů.

První dva, jež byly převedeny na filmové plátno, respektive na obrazovky televizí, byly Soudné sestry a Těžké melodično. Oba byly uvedeny v roce 1996. Příhody čarodějnic, které v království Lancre povstanou proti uchvatiteli trůnu a zajistí kraji nového krále, i vyprávění o Smrťovi a jeho vnučce Zuzaně byly zpracovány pomocí klasické animace. Kreslená podoba se ukázala jako poměrně vhodnou, korespondující s barvitostí Zeměplochy. Nechyběla nadsázka, sebeironie. Nepřítelem se stala pouze jakási strnulost, pomalé tempo a téměř úplná absence zvuků. Krom dialogů byla obě raná setkání filmu s pratchettovským vesmírem příliš tichá. Ve světě, jakým je Zeměplocha, lze očekávat kakofonii různých zvuků podtrhující rozmanitost fiktivního světa. Takhle jsme se museli spokojit pouze s hlasy (ovšem kvalitních) dabérů.

Po desetileté pauze otevřela televizní stanice SkyOne novou kapitolu, když se jako první pustila do hraných adaptací Pratchettových knih. Otec prasátek uvedený v roce 2006 byl koncipován jako dvoudílný film o celkové stopáži 180 minut a tento trend následovaly i pozdější filmy - Barva kouzel (2008) nebo Zaslaná pošta (2010). SkyOne vsadila na velkolepou podívanou a bohatou výpravu. Přestože je na všech třech filmech patrná veliká snaha zavděčit se fanouškům, je vidět, že Zeměplocha nebyla stvořena pro filmové plátno.

V čem je problém? Faktem je, že Pratchettův styl psaní je velmi literární. Autor si potrpí na nezvyklé výrazy a jména či řečnické obraty, které na papíře skvěle fungují, zatímco v dialogu ztrácí své kouzlo a vtipnost. Problém nastává i s častým oslovováním čtenáře a vůbec poznámkou pod čarou, která stojí ve středu pratchettovského sebe ironického humoru. Film disponuje nástrojem, který by dokázal poznámku beze zbytku suplovat. Tím je hlas vypravěče. Jeho využití však má své limity a ve filmu by brzy vedlo k retardaci děje. O většinu poznámek (které podle názoru mnohých patří k tomu nejhumornějšímu v Zeměploše) jsme tak ochuzeni.

Co však vidím jako stěžejní potíž, je způsob jakým čtenář knih přistupuje k filmu. Každý čtenář má vlastní jedinečnou představou o popisovaném světě a jeho postavách. Film mu však ve své totalitárnosti nabídne představu režiséra. Je jisté, že v řadě prvků se představa jednoho a druhého bude rozcházet. V tomto bodě se mi osobně jeví jako vhodnější médium k uchopení světa Zeměplochy divadlo, které stále mnohem víc závisí na imaginaci. A proto se elegantně vracím na začátek svého příspěvku a srdečně Vás zvu na představení Divadýlka Muži ve zbrani.
Další články autora:
23.03.2016 Bylo nás pět je doporučeno na národní přehlídku ve Volyni
19.02.2016 Petr Matoušek: Celou partu z Bylo nás pět jsem měl obsazenou jedna dvě
20.05.2015 Pod kilty trenky nepatří, přivezlo Divadýlko doporučení díky tomu?
22.03.2015 Divadýlko na přehlídce v Rakovníku opět nezklamalo
23.01.2015 Soubor se představuje: Kristýna Řepová
23.01.2015 Soubor jásá: Zkoušíme Bylo nás pět
23.01.2015 Prasátko smrti
12.11.2014 Noc divadel v Divadýlku na dlani: program potrvá do třetí hodiny ranní
23.10.2014 Soubor se představuje: Kateřina Límanová
23.10.2014 Natřikrát zlomená Klára
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster