Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Jak získám Fučíkův odznak 3 - dokončení minulé části

 2. 12. 2011 |  Radek Kotlaba
Foto
Mapa města Ankh-Morpork
Minule jsem skončil tím, že utopické příběhy odehrávající se na vymyšlených ostrovech si dávají práci spíše se sestavením a popisem pravidel života tamní společnosti a nevěnují se příliš konstrukci fiktivního světa a jeho propojení s naším světem, čili jasné odpovědi na otázku: Jak se na smyšlené ostrovy lze dostat?

Až později začal být v literatuře důležitý motiv spojení našeho a paralelního světa, známý z tradičních anglických pohádkových vyprávění, tzv. “fairy-tales”, která mají vlastní zdroje a principy na rozdíl od kontinentálních pohádek, na něž jsme zvyklí především díky tradici Perraultových Pohádek matky husy a bratřím Grimmům.

V ostrovní literatuře se objevují skříně, kterými lze prolézt do Narnie, králičí nory, jimiž se dá propadnout do podzemí nebo můžete odletět na vzdálený ostrov z okenní římsy, prostě spojení do jiného světa, který je stejně reálný jako ten náš a kam se hrdinové vydávají prožívat svá dobrodružství a zase se vrací zpět. V anglických “fairy-tales” nenajdete obligátní “Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami ...” jako u K. J. Erbena ani “V jednom lese nedaleko města Jičína, žil ...” jako u V. Čtvrtka. Příběhy “fairy-tales” se neodehrávají v neurčitém a nepojmenovatelném pohádkovém světě ani v konkrétním známém prostředí, což je typické spíše pro pověsti. Není proto divu, že právě v anglické literatuře se zrodil dnes populární žánr fantasy (prosím oddělovat od science fiction), který se neobejde bez rozličných podob fiktivních světů, konstruovaných s velikou pečlivostí do nejmenších detailů.

S velmi důkladnou konstrukcí světa pro vlastní příběhy je spojován především J. R. R. Tolkien, klasik žánru. Ve Středozemi najdete přesné geografické mapy, dějiny jednotlivých národů, několik jazyků včetně jejich vlastní gramatiky a tak dále. Není divu, že nadšenci založili dokonce cestovní kancelář, která nabízí výlety do této destinace. Podobně propracovaný svět má ve svých knihách i T. Pratchett. Zajímaly by vás tradice, legendy a zvyky obyvatel Zeměplochy? Není nic jednoduššího, než si o nich přečíst v knize Folklor Zeměplochy. Ztrácíte se v Ankh-Morporku? Stačí si pořídit jeho plán. V paralelních světech není nic nemožné, stejně jako v tom našem.

Uzavřít tuto svou úvahu mohu nejlépe citátem z Tolkienovy eseje O pohádkách: “Lidská mysl je schopna vytvářet mentální představy věcí, které nejsou v dané chvíli přítomny. “

Dnešní doporučenou četbou je právě tento text vydaný česky ve svazku J. R. R. Tolkien “Pohádky”, nakl. Winston Smith, Praha 1992.

P.S.: Už jste byli v Ankh-Morporku? Napravte to u nás v divadle!
Další články autora:
03.02.2012 Jak získám Fučíkův odznak 4: “..., ale já věřím na víly.”
20.11.2011 Jak získám Fučíkův odznak 3
13.07.2011 Jak získám Fučíkův odznak 2
09.06.2011 Jak získám Fučíkův odznak
02.02.2011 ZAMYŠLENÍ STĚHOVACÍ aneb co bychom už rádi v divadle neviděli, ale vyloučit to nemůžeme
02.07.2010 Klasika neklasicky aneb Proč si vyprávíme dokola stále stejné příběhy?
26.02.2010 Patří blázni do hlediště nebo na jeviště?
09.12.2009 Loutkové divadlo v postloutkové době
09.12.2009 Věda na jevišti nemusí být věda (a už vůbec ne nuda)
07.07.2009 Co bychom vám v našem divadle jednou rádi ukázali, jestli na to budeme mít (a nemyslím tím peníze)
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster