Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Co přinesla Popelka

 6. 6. 2013 |  Mgr. Pavel Purkrábek
Foto
Čtvrtý ročník postupové přehlídky Popelka na dlani přinesl na jedné straně pestrou škálu různorodých inscenací, na druhé straně spojující motiv, kterým byla hudební složka inscenací. Od didaktického přístupu po hluboce poučené užívání hudby jako podkresu či dějotvorné složky představení. Přehlídku jako celek je možno hodnotit jako velmi zdařilý počin. Přes mírně provizorní prostředí je potřeba velmi vyzdvihnout organizátory, jejichž vstřícnost a entuziasmus možné nedostatky s přehledem překryli.

První kus - nelahozevská perníková chaloupka byla dětmi příznivě přijata, avšak neuměla překročit roztříštěnost jednotlivých výstupů a jako celek nedokázala být uzavřeným tvarem.

Představení domácího souboru Divadýlka na dlani Tam na své pouti pozdravujte zemi bylo věnováno spíše náctiletým a pokusilo se přiblížit nám Máchu ne jako tajemného autora literárního monumentu, ale jako živoucí bytost, která mnohdy působí zcela opačně, než jak vyznává její dílo. Zdůrazňuji, že je to zdánlivé a tento protiklad se v poetickém a uvolněném představení stává zásadním sdělením.

Pátečním ranním počinem byla Čertovská pohádka divadla Černý Petr o hodných čertech s kterou dětské publikum šlo, chybou bych nazval přílišnou didaktičnost a málo propracované charaktery postav. Postavy dvou čertů nabízejí silnější komediální zpracování a odlišení charakteru.

Další kousek byl z jiného ranku, Kocábka Chocerady přinesla kabaret nešikovných kouzelníků, kteří neuvěřitelně strhli dětské publikum a oč více kazili klasická "kouzla" v okamžiku čisté imaginace bylo kouzlo na světě. A věřte, že ne nepovedené!

Divadlo Skaláček přineslo variaci na klasickou pohádku Zvířátka a Petrovští. Z bandy loupežníků zbyla dobrosrdečná loupežnice a hudební pohádka s happyendem trpěla pouze technickým problémem nevyrovnanosti hudebních schopností členů souboru.

Divadlo ze Slaného nám předvedlo zajímavý pokus o (opět) čertovskou tématiku. Text byl (J. Žáček) velmi zajímavý a potěšil divákovo ucho. Snaha pomoci zpěvu protagonistů playbeckem vyzněla kontraproduktivně.

Konec dobrý, všechno dobré. Inscenace Kudy chodí mladý lev byla skvělou tečkou přehlídky, bytostné divadlo, poetické, výtvarné, ve všech složkách vyrovnané. Oslovilo i ty nejmenší, i ty nejstarší a v dnešní computerové době je vzácným a krásným důkazem, že poetické vnímání není cizí ani mladé generaci. (Protagonisté byli opravdu mladí)

Sbor lektorů nebo chcete-li porota se rozhodla z výše vyplývajícího doporučit k postupu (bez ohledu na pořadí) tato tři představení:
Tam na své pouti pozdravujeme - Divadýlko na dlani
To budete čubrnět - Divadlo Kocábka Chocerady
Kudy chodí mladý lev - soubor Vy-pro-mi-po Praha

Všechny tyto tři soubory dostaly i cenu: Divadýlko na dlani a Vy-pro-mi-po Praha cenu za inscenaci a Kocábka Chocerady za originální přístup k imaginaci.

Můžeme opravdu s lehkým srdcem konstatovat, že Popelka na dlani se letos opravdu povedla a osud inscenací doporučených k postupu, v případě stane-li se tak, se neobáváme.

Za porotu, Mgr. Pavel Purkrábek
Další články autora:
žádný další článek nebyl nalezen
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster