Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Divadýlko na dlani v aktuální sezoně uvede světovou premiéru

 11. 9. 2013 |  Martin Weiss (Boleslavský deník)
Foto
Petr Matoušek, principál Divadýlka na dlani, v tragikomedii Dlouhý Štědrý večer. Foto: F. Stýblo
Divadýlko na dlani vstoupilo do 16. sezony. Jejím vrcholem bude uvedení úplně první adaptace fantasy knihy Terryho Pratchetta. Aktivní amatérský soubor skočil rovnýma nohama do další sezony. Co přinese? To nám pověděl principál Divadýlka na dlani Petr Matoušek.

Co chystá Divadýlko do 16. sezony?
Musíme trochu zapracovat na máchovském kabaretu Tam na své pouti pozdravujte zemi, se kterým pojedeme v listopadu do Rakovníka na celostátní přehlídku her pro děti a mládež. S Muži ve zbrani se vypravíme 11. října do pražského divadla Radar na hostovačku a 24. listopadu nás čeká vystoupení s Candidem v pražském Činoherním klubu. Na to se moc těšíme. Navíc pokračuje natáčení televizního seriálu Máchovi v patách. A taky připravujeme dramatizaci dalšího příběhu ze Zeměplochy Terryho Pratchetta.

O co půjde?
O adaptaci knihy My, svobodnej národ, která je napsaná jako literární travestie na Sněhovou královnu. Dramatizace bude samozřejmě z knihy vycházet. Pochopitelně musím hodně škrtat, což je práce vskutku nelehká, zvlášť pokud má člověk rád humor Terryho Pratchetta a geniální překlad pana Jana Kantůrka. A to já mám. Je to příběh mladičkého děvčete, které se chce stát čarodějkou. Na cestě za svým snem musí pár lidí zachránit a hlavně potká Nac-Mac Fígly, 15 centimetrů vysoké potetované bytůstky v kiltech s neuvěřitelnou chutí bojovat.

Už jste přišli na to, jak scénicky řešit společné hraní Toničky a pidimužíků?
Ano, ale na to se musí diváci přijít podívat do Divadýlka. Jediné, co zatím prozradím, je, že se bude jednat o iluzivní představení.

Bude mít chystaná hra něco společného s Muži ve zbrani?
Autora předlohy, herce, režiséra. Chci navázat i na kostýmní poetiku, kterou se nám podařilo vytvořit v Mužích.

Jak jste na hru získali práva?
Stálo to trochu času, psaní, překládání a samozřejmě peněz, protože celý ten kolotoč skončil u divadelní agentury Dilia. Doufám, že to ale bude stát za to. Pan Pratchett byl prý velmi zvědavý, jak dostaneme Fígly na jeviště. Dramatizaci této jeho knihy totiž uvedeme ve světové premiéře. Bude se muset přijet podívat (smích).

Co vás lákalo na adaptaci právě Svobodnýho národa?
Zeměplochu jsem objevil poměrně pozdě, až někdy po třicítce. Moc se mi celý ten nápad líbil, Zeměplocha, Smrť, Mrkoplaš, Dvoukvítek, hlídka, čarodějky. Pak jsem objevil Nac-mac Fígly a naprosto jsem jim propadl. Tihle frajeři a frajerky mluví v nářečí a pan Kantůrek tohle nářečí pojal tak úžasně – to se prostě musí vidět.

Jak jde psaní od ruky?
No to je trošku úraz – mám toho hodně, ale Fíglové mají dost vysokou prioritu. Musíme začít zkoušet v září. Premiéra je v plánu na 30. února.

Kde se mohou diváci v současnosti dozvědět o Divadýlku víc?
Kromě webových stránek a facebooku od konce loňské sezony připravujeme ve spolupráci s Pojizersko – polabskou televizí Kurýr News, což jsou takové televizně-divadelní zprávy. Vážné i nevážné.

Na co mohou diváci v nejbližší době zajít a co Divadýlko v příštích měsících čeká?
Zítra večer hrajeme v divadelním sále Domu kultury Muže ve zbrani, za týden 19. září reprízu Dlouhého štědrého večera a o týden později uvedou naši hudební přátelé další koncert z cyklu Na Scestí.

Převzato z webu boleslavsky.denik.cz ze dne 11. 9. 2013.
Další články autora:
05.02.2014 Sponzorujte Máchovi v patách, štáb připravil skvělé odměny
18.11.2013 Noc divadel: Divadýlko hostilo mraky diváků až do půlnoci
22.05.2013 Stovky dětí míří do Domu kultury za divadlem. Začíná Popelka na dlani
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2023 | Webmaster