Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Noc divadel: Divadýlko hostilo mraky diváků až do půlnoci

 18. 11. 2013 |  Martin Weiss (Boleslavský deník)
Foto
foto: Martin Weiss
První ročník Noci divadel splnil svůj účel. Tedy přinejmenším v Divadýlku na dlani.

Divadýlko otevřelo dětem i dospělým prostory divadelního sálu Domu kultury. Také se totiž přidalo k akci, která 16. listopadu spojila více než 80 divadel v 21 českých městech.


Překvapivé množství rodičů a dětí přitáhla ještě před druhou hodinou odpolední, kdy akce oficiálně započala, stopovaná divadelním zákulisím. Herci domácího souboru dětem představili profese, bez nichž žádné divadlo, ani to amatérské, nemůže existovat, a prověřili jejich schopnosti sérií tematických úkolů.

Ve fundusu pod jevištěm se ukrýval rekvizitář, v kabině techniky si děti vyzkoušeli práci se světelným pultem nebo odposlechem jeviště, nápovědka otestovala jejich paměť. Ti odvážnější si dokonce vyzkoušeli, jaké to je stanout před obecenstvem na jevišti ve světle reflektorů a zazpívat či zarecitovat.

Ve čtyři hodiny sehrál domácí soubor první divadelní představení – máchovský kabaret Tam na své pouti pozdravujte zemi. Pochopitelně zdarma. Noc divadel je totiž o ryzím zážitku, peníze jdou v tento slavnostní den stranou.

Recitování a předčítání děl oblíbených literárních autorů, kterým program v šest hodin pokračoval, se podle očekávání organizátorů setkalo sice s nepříliš velkým zájmem veřejnosti. Skromné publikum se však skvěle bavilo tu veselými, tu klasickými, tu ryze autorskými texty. Nechyběl Neruda nebo Krchovský. Netradiční úprava foyer a tlumené světlo se postaralo o poetickou atmosféru.

„Vážení přátelé, máme sedm hodin a to znamená, že se propojíme se všemi divadly zapojenými po celém světě do projektu Noci divadel. A protože jsme v divadle, nebude to ničím jiným, než potleskem," vyprovokoval Petr Matoušek burácivý aplaus, jehož vyvolání je jednou z podmínek, jež musí zapojená divadla splnit.

Krátce poté už se do Divadýlka na dlani začali scházet pravidelní návštěvníci, přátelé divadla i úplní nováčci, kteří přišli shlédnout první veřejné promítání dvou dílů televizního seriálu Máchovi v patách (viz sousední box), jehož premiéra podtrhla kouzlo večera oplývajícího rodinnou atmosférou.

Odpolední a večerní program završilo představení fantasy komedie Muži ve zbrani. To však Divadýlko neuvedlo jako obvykle na jevišti, ale v přizpůsobeném foyer.

Ani přes pokročilou hodinu (dvouhodinové představení začínalo až v půl desáté večer) se z hlediště nikdo nevytratil ani po přestávce. Závěrečný aplaus dal hercům na vědomí, že nikdo z diváků neusnul.

Diváci odcházeli domů kolem půlnoci. Podle slov uznání a úsměvů na tváři se zdá, že v Divadýlku vznikla nová tradice.

Ovace a salvy smíchu! Seriál Máchovi v patách měl úspěch
Žádné dlouhé řeči, žádný červený koberec, žádné sešněrované premiérové publikum. A přesto slavnostní atmosféra.

„Dovolte mi, abych na úvod přiblížil okolnosti, za jakých došlo k prvnímu otisku Divadýlka na dlani do světa stříbrného plátna," zahájil svou úvodní řeč principál souboru a zároveň režisér a autor scénáře Petr Matoušek.

Připomenul, že letos je to deset let od chvíle, kdy začalo Divadýlko na dlani s Městským kulturním střediskem Doksy pořádat kulturně-turisticko-didaktické výpravy Máchovi v patách. To jsou vlastně výlety, v rámci kterých putují herci společně s turisty po krásách zdejšího kraje, jímž kdysi procházel i Karel Hynek Mácha, a toulky doplňují veselými výstupy ze života slavného poety.

Letos, během cesty do Benátek nad Jizerou, přišel kameraman František Stýblo, který z akce pořizoval reportáž, na nápad, zda by nestálo za to některé skeče zfilmovat. A tak se začaly formovat první obrysy projektu, jenž začal být v létě realizován.

„Máme napsaných pět dílů a tři úplně hotové. Celkem počítáme s deseti. Hodláme vás vždycky pozvat a uvést dva nové. Abyste si ale připomněli děj, promítneme vždy i ty předchozí. Na ty poslední si tak raději vezměte dovolenou. Hezkou zábavu," zažertoval Matoušek.

V prvních dvou dílech se početné obecenstvo seznámilo s rodinkou z Bělé, která ve staré knize objevila kouzelnou formuli, jejíž vyslovení ji přesunulo do roku 1834, tedy do doby Karla Hynka Máchy. Netrvalo dlouho a rodina na básníka skutečně narazila. Prvotní nedůvěru vystřídala zvědavost. Tatínka, jenž je povoláním novinář dokonce napadlo využít pobyt v minulosti k získání exkluzivního rozhovoru s básnickou ikonou.

Diváci se podle výbuchů smíchu dobře pobavili. První promítání sice odhalilo několik technických mušek, ale přesto jedinečný a odvážný projekt splnil svůj cíl – pobavil, ukázat atraktivním způsobem dobu Karla Hynka Máchy a připomenul krásu okolní krajiny.

Natáčení bude pokračovat na jaře a na podzim by mělo být hotovo. Je ve hvězdách, kde všude bude seriál posléze k vidění. Hovoří se o kulturních domech i České televizi.

Převzato z Boleslavského deníku. Čtěte na: http://boleslavsky.denik.cz/kultura_region/noc-divadel-divadylko-hostilo-mraky-divaku-az-do-pulnoci-20131117.html
Další články autora:
05.02.2014 Sponzorujte Máchovi v patách, štáb připravil skvělé odměny
11.09.2013 Divadýlko na dlani v aktuální sezoně uvede světovou premiéru
22.05.2013 Stovky dětí míří do Domu kultury za divadlem. Začíná Popelka na dlani
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2023 | Webmaster