Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Dlouhý Štědrý večer zářil ve Slavičíně

 17. 3. 2014 |  Libor Ševců
Foto
Jako každý rok touto dobou tak i letos Divadýlko na dlani vyrazilo se svou nejčerstvější inscenací na krajskou přehlídku amatérského divadla. Tentokrát to však bylo poprvé až pod Bílé Karpaty do valašského Slavičína na přehlídku Valašské křoví. A neskromně musíme napsat, že s inscenací Dlouhý Štědrý večer jsme doslova zazářili.

Lektoři z odborné poroty nešetřili chválou a v závěrečném rozdělování ocenění udělili našemu souboru hned tři ceny - cenu za inscenaci, celému kolektivu cenu za herecké výkony a Miroslavu Královi za scénografické řešení a především vynikající kostýmy. Navíc bylo Divadýlko doporučeno k účasti na národní přehlídce ve Volyni.

Redaktorka přehlídkového zpravodaje shrnula hodnocení poroty:
"Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi debutovalo na Valašském křoví s inscenací dlouhý štědrý večer. Byl dokonce tak dlouhý, že obsáhl celých 80 let historie jednoho rodu. Hlavním hrdinou tohoto příběhu není postava, ale sám čas. Hrdinové příběhu jsou jím neodvratně pronásledováni a stárnou přímo před očima diváků. Minimalismus a znakovost hereckých výkonů jsou velmi přesvědčivé. Jemnými náznaky a minimem textu dokážou bravurně vykreslit charaktery jednotlivých postav a také měnící se pohled na svět v průběhu života.

Ze scénografického hlediska opět nemůžu šetřit chválou. Kostýmy jsou nejen nádherné, ale především skvěle vystihují proměny vnějšího světa. Zbytek scény je naopak řešen velmi skromně.

Při rozborovém semináři se obecenstvo rozdělilo na dva tábory - pro jedny bylo pomalé tempo bez gradace neúnosné, pro druhé právě vlekoucí se temporytmus přesně vyjadřoval téma vyprázdněnosti a nenaplněnosti života postav. Ovšem všichni se shodli na tom, že se představitelům podařilo udržet napětí a pozornost diváků po celých 80 let. Co to znamená si odžít plnohodnotný život?

Sled ničím neoddělených štědrých večerů dává divákovi prostor se zamýšlet, co se s postavami děje po zbytek času. Nejprve děj sledujeme bez náznaku emočního pohnutí, postupem času a především díky silným scénám (jako je smrt novorozeněte či odchod syna na jistou smrt ve válce) se emoce diváka bouří.

Musím se přiznat, že mě představení nadchlo. Otázka naplněnosti života a neúprosnosti času budou aktuální v jakékoliv době. Jsem nesmírně ráda, že jsem mohla být svědkem jak výtvarně, tak divadelně kvalitní inscenace. A to všechno na prknech slavičínské sokolovny."

A takto hodnotili samotní diváci:
- Text je výborný, zajímavý, ale v sedě nudí.
- Taková první pořádná tragedie na křoví.
- Já jsem strašně potěšená a poblažená, jsem strašně ráda, že tu je i něco jiného než štrachandy.
- Rád bych se nato podíval ještě jednou a v klidu. Kdyby existovala kopie, tak si ji zamlouvám!
Další články autora:
01.06.2015 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
18.11.2014 Za Mikulášem už po sté
25.02.2014 Odložená premiéra
30.11.2013 Co divák bohužel (nebo naštěstí) nevidí
25.09.2013 Noc divadel v Divadýlku
29.05.2013 Divadýlko v Praze
25.05.2013 Výsledky přehlídky Popelka na dlani
26.04.2013 Krajská přehlídka divadla pro děti
05.04.2013 Candide pojede na celostátní přehlídku
17.03.2013 Candide byl doporučen na národní přehlídku
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster