Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Prasátko smrti

 23. 1. 2015 |  Martin Weiss
Foto
Diváci si toho mnohdy ani nevšimnou, ale z v zákulisí to během hry občas dočista vře. A po děkovačce se ze šatny ozývá takový řehot, že se musí zavírat dveře. Za těch víc než 15 let už se v Divadýlku na dlani traduje taková spousta historek, že by vydaly na knihu, vedle které by Bible vypadala jako rodokaps. Rozhodli jsme se s vámi, našimi věrnými diváky, proto o některé z nich podělit.

Hrát na prázdném jevišti a bez rekvizit má dvě velké výhody. Režisér vypadá jako intelektuál, protože (jak říkají lektoři) věří v diváka a jeho fantazii, a rekvizitář si mne ruce, že si může jít zakouřit. Jenže v repríze PÍT ČI NEPÍT, o které bude dnes řeč, se hrálo se skutečnými rekvizitami a bohužel ne za všechny zodpovídal Honza Jíše. To by byly na svém místě.

Ve hře se spolu na jevišti setká Sternborg (Petr Matoušek) a Osmioký (Jirka Filip). První má druhému předat na papírku rozkaz k zavraždění prince Fortimbrase (Radek Kotlaba). Jenže Petr mohl kapsu svého koženého kabátu prohledávat, jak chtěl. Papírek, jenž měl už několik repríz za sebou, byl pryč. V kapse ale nahmatal něco jiného - zlomvazku, kterou dostal před premiérou.

„Sáhnu do kapsy, papír nikde. Jen v rohu náprsní kapsičky se krčila zlomvazka - figurka prasátka. Vyndal jsem ji a na natažené dlani ji předal Jirkovi se slovy: Toto je prasátko smrti, zab ho,“ (myšleno Fortimbrase) vzpomíná Petr. Zatímco Jirkův mozek zpracovával naprosto nečekaná data, Petr s koutky ztuhlými úsměvem zmizel ze scény, aby se vrátil až na závěrečnou děkovačku. Ten, který vypustil vražedné prasátko, se dusící smíchem uklidil do zákulisí.

Jirka vzal prasátko naprosto pohotově do hry, situaci ustál, a když se polekaně na předmět podíval a konstatoval: „Cože? Prasátko smrti?“ diváci vybuchli. Prasátko bylo na scéně ještě chvíli, zahrát si s ním měla i Blanka Kollinová jako Dagny Borg.

„Bohužel se to týkalo i mě. Mám na zemi najít papírek s rozsudkem smrti, jenže na zemi leželo jen prasátko. Naštěstí jsem slyšela, co si kluci na scéně říkají, a tak mi prasátko povědělo zprávu do ucha a já místo toho, abych rozkaz přepsala, jsem mu pošeptala nové rozkazy.“

Tentokrát to herci ustáli takřka s kamennou tváří. Jenže prasátko smrti úřadovalo ještě jednou. A brzy!

„Další představení jsem si dal pozor a papír si nachystal. Jenže pak jsem ho opět zapomněl a prasátko se vrátilo. Od té doby je pořád v kostýmu. Pro jistotu, i když
si papír připravuju a nezapomínám,“ uzavírá Petr.
Další články autora:
23.03.2016 Bylo nás pět je doporučeno na národní přehlídku ve Volyni
19.02.2016 Petr Matoušek: Celou partu z Bylo nás pět jsem měl obsazenou jedna dvě
20.05.2015 Pod kilty trenky nepatří, přivezlo Divadýlko doporučení díky tomu?
22.03.2015 Divadýlko na přehlídce v Rakovníku opět nezklamalo
23.01.2015 Soubor se představuje: Kristýna Řepová
23.01.2015 Soubor jásá: Zkoušíme Bylo nás pět
12.11.2014 Noc divadel v Divadýlku na dlani: program potrvá do třetí hodiny ranní
23.10.2014 Soubor se představuje: Kateřina Límanová
23.10.2014 Natřikrát zlomená Klára
23.10.2014 Jirka Šubr na rotopedu
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster