Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
novinky

Wintrův Rakovník: Na pár slov se Smrtěm

 22. 3. 2015 |  Jirka Štraub (redakce Zpravodaje WR)
Foto
Už jsem dělal rozhovory o smrti, ale ještě nikdy se mi nepovedlo udělat nějaký se samotným Smrtěm. Když jsem Petra Matouška, režiséra pratchettovské inscenace My, svobodnej národ, který se postaral i o dramatizaci knihy, zažádal o rozhovor, zrovna se chystal na rozloučení s nedávno zesnulým Pratchettem konané ve foyer. Měl na sobě kostým Smrtě. Na jeho žádost jsem slíbil, že jeho odpovědi budu psát, jak se sluší, velkými písmeny. Za chvíli už mi odpovídal na otázky, pohodlně usazený v křesle a vedle něj se blyštila kosa. Zdálo se mi to, nebo jsem ho slyšel ve vlastní hlavě?!

My, svobodnej národ nebyl váš první Pratchett. Kolik už jste jich udělali?
ZATÍM JENOM DVA. NEJSME TAKOVÍ NOTORIČTÍ PRATCHETTOVCI… NOTORIČTÍ JSME, ALE NE PRATCHETTOVCI. (smích) NEBUDU MLUVIT ZA OSTATNÍ. JEHO HUMOR A KNIHY MÁM VELMI RÁD.

Děláte i jeho dramatizaci.
V PŘÍPADĚ MY, SVOBODNEJ NÁROD ANO, JELIKOŽ NEBYL ZDRAMATIZOVANÝ.

A váš první Pratchett…
BYL HOTOVÝ, ALE UPRAVOVALI JSME HO, PROTOŽE JSME NEMĚLI TOLIK LIDÍ.

Dramatizace něčeho takového musí trvat hodně dlouho. Kolik času jste nad tím strávil?
KDO ZNÁ TUHLE KNÍŽKU, TAK VÍ, ŽE HLAVNÍM TÉMATEM JE VZTAH TONIČKY A BABIČKY, COŽ JSME MUSELI NĚJAKÝM ZPŮSOBEM AKCEPTOVAT, ALE KDYŽ JSEM SI TO PŘEČETL POPRVÉ, ŘÍKAL JSEM SI: „TY VOLE, TO JE BOMBA!“ ONO TO ALE NENÍ ÚPLNĚ MOŽNÉ PŘEVYPRÁVĚT, JELIKOŽ BY PAK Z TOHO BYLA ROZHLASOVKA. NEBO JÁ TO NEUMÍM. OD PRVNÍHO PŘEČTENÍ PRATCHETTA TRVALA DRAMATIZACE PĚT LET. ALE NE KVŮLI TOMU, ŽE BYCH NA TOM NĚJAK DĚLAL. POSLEDNÍ ROK JSME TO NAPSALI A PAK UPRAVOVALI I NA SCÉNĚ. KDYŽ SE ZKOUŠÍ, TAK I PŘÍMO PŘITOM VZNIKAJÍ FÓRY.

Udělat Pratchetta je hodně ambiciózní záležitost.
NE. ZA DALEKO VĚTŠÍ SOUSTO BYCH POVAŽOVAL TŘEBA SHAKESPEARA NEBO ČECHOVA. NECHCI PRATCHETTA SNIŽOVAT. VELMI SI HO V LITERÁRNÍM TVARU VÁŽÍM. JEHO PŘÍBĚHY JSOU ALESPOŇ PRO MĚ HŘEJIVÉ A PŘÍVĚTIVÉ. BAVÍ MĚ ZPRACOVÁVAT HO, VYZOBÁVAT VTIPY A SESTAVOVAT PŘÍBĚH PO SVÉM. U SHAKESPEARA NEBO ČECHOVA BYCH SE UŽ NEODVÁŽIL DĚLAT NĚCO TÍMTO ZPŮSOBEM. MOŽNÁ JE TO TÍM, ŽE MÁME IKONY, KTERÉ NECHCEME BOŘIT, A PRATCHETT MEZI NĚ MOMENTÁLNĚ NEPATŘIL NEBO NEBYL AŽ TAKOVÝM KLASIKEM, ALE V KAŽDÉM PŘÍPADĚ BYL ÚŽASNÝ. V DOBĚ, KDY JSME INSCENACI ZKOUŠELI, BYL ŽIVÝ, TAKŽE JSME K NĚMU PŘISTUPOVALI TROŠKU JINAK NEŽ K MRTVÝM AUTORŮM. ZA SEBE JSEM HO ALE DĚLAL RÁD. KDYŽ JSME DĚLALI MUŽE VE ZBRANI, NĚKTEŘÍ ČLENOVÉ SOUBORU POCHOPILI PŘÍBĚH AŽ TŘEBA PŘI OSMÉ REPRÍZE. NEKECÁM… NENÍ JICH MOC, ALE BYLI. (smích) U MY, SVOBODNEJ NÁROD JSME VŠICHNI POCHOPILI, CO CHCEME, A ŠLI JSME SI ZA SVÝM. JESTLI UDĚLÁME DALŠÍHO PRATCHETTA, NEVÍM. JEHO PŘÍBĚHŮ, KTERÉ JSOU ZAJÍMAVÉ, JE SPOUSTA, JENŽE ZAS MUSÍME JÍT NĚKAM JINAM. MĚNIT SE. KDYSI DÁVNO JSEM ŘEKL: „ANO, JÁ BYCH BYL RÁD, KDYBYCHOM MOHLI DĚLAT JENOM PRATCHETTA.“ ZA TÍM SI STOJÍM, ALE I PŘESTO BYCH BYL RÁD, ABYCHOM DĚLALI I DALŠÍ VĚCI.

Chtěl byste už zkusit Shakespeara nebo Čechova nebo se na to ještě necítíte?
NA TŘI SESTRY OD ČECHOVA SE CHYSTÁM LÉTA, JELIKOŽ SI MYSLÍM, ŽE ČECHOVOVA DRAMATA NEJSOU TAK VÁŽNÁ, JAK SI LIDÉ MYSLÍ. CHCI Z TOHO UDĚLAT PRČU. ONA TO ALE ÚPLNĚ PRDEL NENÍ.

Kdybyste inscenace klasiků jako Čechov stavěli na pratchettovském humoru a nadhledu, mohl by z toho vzniknout docela zajímavý útvar.
MOHL, ALE NEVÍM, JESTLI TO ÚPLNĚ ZVLÁDNEM. (smích)

Přepis rozhovoru ze zpravodaje Wintrova Rakovníku č. 3 ze dne 21. 3. 2015 (originál zde: http://www.amaterskascena.cz/images/upload/clanky-prilohy/0265-15-wintrovky-03-web-eyben.pdf)
Další články autora:
žádný další článek nebyl nalezen
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2022 | Webmaster