Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
novinky

Pod kilty trenky nepatří, přivezlo Divadýlko doporučení díky tomu?

 20. 5. 2015 |  Martin Weiss
Foto
Kristýna Řepová jako Tonička Bolavá a Fíglové. Foto: Z. Langšádl
Dvě čestná uznání a doporučení na Jiráskův Hronov. Nejnovější inscenaci Divadýlka na dlani My, Svobodnej národ ocenili diváci i porota národní přehlídky.

Valí se jako vlna a nic je nezastaví. Na jeviště přibíhá sedm herců natřených na modro, oblečených do kostkovaných kiltů, zrzavých paruk a opásaných meči. Představují Nac-Mac Fígly, mužíky z kouzelného světa Zeměplochy, a obecenstvo se řeže smíchy. Před chvílí začalo představení My, Svobodnej národ Divadýlka na dlani, které souboru na národní přehlídce ve Volyni vyslouží dvě čestná uznání a doporučení na Jiráskův Hronov.

Mladoboleslavský amatérský soubor se v první polovině května vypravil do jihočeské Volyně už počtvrté, aby změřil síly s dalšími ochotníky z celé republiky. A měl co obhajovat. V roce 2014 se zde s tragikomedií Dlouhý Štědrý večer dočkal doporučení na hronovský festival, kterého se následně v srpnu s velkou pýchou zúčastnil.

Tentokrát bylo během dvou týdnů trvání přehlídky na programu celkem 18 her. Divadýlko vystoupilo na podium jako druhá soutěžní inscenace. Jak se mu dařilo? Podle některých herců ležela na představení „deka". To se říká v případě, že představení nesrší energií tak, jak by mělo. Přesto se publikum, které už Divadýlko zná, bavilo.

„Představení bylo poznamenané naší snahou vylepšovat, bylo tedy lehce rozložené," konstatoval následně principál Divadýlka Petr Matoušek. Soubor totiž bezprostředně před volyňskou přehlídkou zapracovával do inscenace připomínky lektorského sboru z krajské přehlídky. Změn tak doznala scéna, aranže některých obrazů, ale třeba i načasování některých gagů. Potřebná jistota se tak na některých místech vytratila.

Podle představitelů Fíglů tato nejistota nesouvisela se skutečností, že většina jich při zvláštní příležitosti, jakou byla národní přehlídka, odložila spodní prádlo. To podle tradice pod kilt přece jen nepatří. Je otázkou, zda scénografka Kateřina Baranowska na tuto skutečnost nenarážela, když pronesla: Když se to vaše mužstvo v plné parádě objeví na jevišti, vždy je to velmi silné a je to divácký zážitek."

Diváci byli každopádně většinou spokojeni: „Na představení Terryho Pratchetta jsem byla poprvé. Úžasné. Líbilo se mi to, jsem z toho nadšená. Krásný," okomentovala svůj zážitek bezprostředně po skončení představení divačka Šárka. „Mně se to líbilo moc. Rozehrávala se tam lidská fantazie. Knížka je pěkná, formou se jí přiblížili. Člověk, když to čte, vidí ten svět nějak po svém. Byli úžasní," přitakala divačka Olina.

Také porota ocenila způsob, jakým se režisér Petr Matoušek vypořádal s literární předlohou slavného britského autora a skutečnost, že se pustil do vlastní dramatizace. „Text zdramatizoval velmi zdařile a sám se posléze ujal jak režie, scénografie, tak i jedné z hlavních úloh (což v jeho případě lze pokládat už za tradici)," napsala do recenze ve zpravodaji přehlídky Baranowska.

Pochvalně se porotci vyjadřovali zejména o postavách Fíglů, herectví celého souboru, originální hudbě a lásce k Zeměploše, kterou je inscenace prodchnutá. Naopak nedostatky viděli v nedostatečném zdůraznění některých klíčových momentů příběhu, který je variací na Andersenovu Sněhovou královnu.

Divadýlko bude i letos čekat, zda jej programová rada Jiráskova Hronova na nejstarší přehlídku amatérského divadla na světě pozve. Z Volyně si totiž nepřiváží nominaci na přehlídku, která je automatickou pozvánkou k účasti, nýbrž doporučení. A dvě čestná uznání.
Zdroj: http://boleslavsky.denik.cz/kultura_region/pod-kilty-trenky-nepatri-privezlo-divadylko-doporuceni-diky-tomu-20150520.html

Zdroj: Boleslavský deník 20.5.2015.
Další články autora:
23.03.2016 Bylo nás pět je doporučeno na národní přehlídku ve Volyni
19.02.2016 Petr Matoušek: Celou partu z Bylo nás pět jsem měl obsazenou jedna dvě
22.03.2015 Divadýlko na přehlídce v Rakovníku opět nezklamalo
23.01.2015 Soubor se představuje: Kristýna Řepová
23.01.2015 Soubor jásá: Zkoušíme Bylo nás pět
23.01.2015 Prasátko smrti
12.11.2014 Noc divadel v Divadýlku na dlani: program potrvá do třetí hodiny ranní
23.10.2014 Soubor se představuje: Kateřina Límanová
23.10.2014 Natřikrát zlomená Klára
23.10.2014 Jirka Šubr na rotopedu
zpět
  
Hledáme

herečky
herce
režiséry
zvukaře
osvětlovače
švadleny

kontaktujete nás na telefonním čísle
739 017 581
nebo napište:
infodivadylko-nadlani.cz

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster